The CL201209T-2R2K-N is a surface mount general purpose inductor from Chilisin with a nominal inductance of 2.2uH and a DC resistance of 0.65 ohms. It has a tolerance of 10% and a maximum rated current of 0.03A. The inductor is available in an 0805 package with dimensions of 2mm in length, 1.25mm in width, and 0.9mm in height. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.