The CL201209T-R39M-N is a surface mount ferrite fixed inductor from Chilisin with an inductance of 0.39uH and a tolerance of 20%. It operates at a maximum DC current of 0.25A and has a maximum DC resistance of 0.65 ohms. The inductor is designed for use at frequencies up to 25Mhz and has a minimum quality factor of 25. It is available in an 0805 case size with a product length of 2.2mm, height of 1.1mm, and product depth of 1.45mm. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Chilisin CL201209T-R39M-N technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.39uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 0.65Ohm |
| Minimum Quality Factor | 25 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 135MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.1mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |