This is a ferrite core inductor with a 3.3 microhenry inductance and 10% tolerance. It has a maximum DC current of 0.06 amps and a maximum DC resistance of 0.7 ohms. The inductor's self resonant frequency is at least 41 megahertz. It is a surface mount component with a 1206 case size and dimensions of 3.4mm in length and 1.8mm in depth. The operating temperature range is not specified.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.06A |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 41MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.3mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |