The CLH1005T-47NK-S-NP is a 0402 surface mount fixed inductor with a ceramic core and multi-layer technology. It has an inductance of 0.047uH and a tolerance of 10%. The inductor is tested at a frequency of 100M and has a maximum DC current of 0.2A. The device has a minimum quality factor of 8 and a minimum self-resonant frequency of 1000M. It operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.047uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Max DC Resistance | 0.72Ohm |
| Minimum Quality Factor | 8 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1000MHz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.1mm |
| Height | 0.6mm |
| Product Depth | 0.6mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |