The CS0201-0N5K-S is a 0201 size wirewound ceramic inductor with an inductance of 0.0005uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 1.25A and a maximum DC resistance of 0.02R. The inductor is designed to operate over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. It is a surface mount component, suitable for use in high-frequency applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0005uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 1.25A |
| Max DC Resistance | 0.02Ohm |
| Minimum Quality Factor | 4 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 23500MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |