This 0.0013uH wirewound ceramic inductor features a 5% tolerance and is designed for surface mount applications. It has a maximum DC current rating of 0.82A and a maximum DC resistance of 0.048 ohms. The inductor's minimum quality factor is 11 and its minimum self resonant frequency is 17.6GHz. It is rated for operation between -40°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0013uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.82A |
| Max DC Resistance | 0.048Ohm |
| Minimum Quality Factor | 11 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 17600MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |