This 0201 wirewound ceramic RF chip inductor has an inductance of 0.0024uH with a tolerance of 5%. It operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. The inductor's maximum DC current is 0.62A and its maximum DC resistance is 0.082 ohms. The minimum quality factor is 13 and the minimum self resonant frequency is 13,000 MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0024uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.62A |
| Max DC Resistance | 0.082Ohm |
| Minimum Quality Factor | 13 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 13000MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |