The CS0201-3N3J-S is a surface mount wirewound ceramic inductor with a case size of 0201. It has an inductance of 0.0033uH and a tolerance of 5%. The inductor is tested at a frequency of 250MHz and has a maximum DC current of 0.63A and a maximum DC resistance of 0.08R. The inductor's minimum quality factor is 14 and its minimum self resonant frequency is 12800MHz. It is designed to operate over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0033uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.63A |
| Max DC Resistance | 0.08Ohm |
| Minimum Quality Factor | 14 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 12800MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |