Inductor RF Chip Wirewound 0.0039uH 5% 250MHz 12Q-Factor Ceramic 0.36A 0.24Ohm DCR 0201
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0039uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.36A |
| Max DC Resistance | 0.24Ohm |
| Minimum Quality Factor | 12 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 11200MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |