This 0201 wirewound ceramic inductor has a nominal inductance of 0.005uH and a tolerance of 5%. It is designed to operate over a temperature range of -40 to 125°C. The inductor's maximum DC current is 0.51A, and its maximum DC resistance is 0.13 ohms. The minimum quality factor is 18, and the minimum self-resonant frequency is 11.5GHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.005uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.51A |
| Max DC Resistance | 0.13Ohm |
| Minimum Quality Factor | 18 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 11500MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |