The CS0201-5N1J-S is a 0201 wirewound ceramic inductor from Chilisin with an inductance of 0.0051uH and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current of 0.51A and a maximum DC resistance of 0.13R. This inductor has a minimum quality factor of 18 and a minimum self resonant frequency of 11100MHz. It is designed for surface mount applications and has an operating temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0051uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.51A |
| Max DC Resistance | 0.13Ohm |
| Minimum Quality Factor | 18 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 11100MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |