This surface mount fixed inductor features a ceramic core and wirewound technology. It has an inductance of 0.0069uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 250MHz. The maximum DC current is 0.46A and the maximum DC resistance is 0.15. The inductor operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0069uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.46A |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Minimum Quality Factor | 18 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9300MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |