The CS0201-7N5J-S is a surface mount fixed inductor from Chilisin with a type of RF Chip and wirewound technology. It features a ceramic core material and an inductance of 0.0075uH with a tolerance of 5%. The inductor has a maximum DC current of 0.3A and a maximum DC resistance of 0.34. It operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0075uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.34Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 6800MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |