The CS0201-8N0J-S is a 0.008uH inductor with a 5% tolerance and a wirewound construction using ceramic as the core material. It has a maximum DC current rating of 0.34A and a maximum DC resistance of 0.3 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 0201. The operating temperature range is from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.008uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 0.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 17 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9200MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |