The CS0201-8N1J-S is a 0.0081uH inductor with a 5% tolerance, suitable for use in RF applications. It features a ceramic core and a wirewound construction. The inductor has a maximum DC current rating of 0.34A and a maximum DC resistance of 0.3 ohms. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. The inductor is available in a 0201 surface mount package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0081uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 0.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 17 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9100MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |