This 0.0096uH inductor features a wirewound design with a ceramic core, offering a minimum quality factor of 16 and a self-resonant frequency of 6200MHz. The device has a maximum DC current rating of 0.28A and a maximum DC resistance of 0.4 ohms. It is designed for surface mount applications and has a case size of 0201. The inductor operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0096uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.28A |
| Max DC Resistance | 0.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 16 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 6200MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.58mm |
| Height | 0.45mm |
| Product Depth | 0.46mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |