This dual common mode choke is rated for 50VDC and has a maximum DC current of 0.5A. It features an impedance of 67 ohms and a minimum insulation resistance of 10 megohms. The device is designed for surface mount applications and has a compact size with a product length of 2.25mm and a height of 1.4mm. It operates over a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Data Line/Signal Line |
| Number of Lines | 2 |
| Configuration | Dual |
| Impedance | 67Ohm |
| Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.3Ohm |
| Minimum Insulation Resistance | 10MOhm |
| Voltage Rating | 50VDC |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Length | 2.25mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Height | 1.4mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |