The HEIL252010A-R33M-Q8 is a wirewound inductor with a molded protection style and 0.33uH inductance. It has a tolerance of 20% and is tested at 2M frequency. The maximum DC current is 4.8A and maximum saturation current is 6.5A. The maximum DC resistance is 0.024 ohms typ. The inductor measures 2.8mm in length, 1mm in height, and 2.3mm in depth. It operates between -40°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Chilisin HEIL252010A-R33M-Q8 technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Inductance | 0.33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 2MHz |
| Maximum DC Current | 4.8A |
| Maximum Saturation Current | 6.5A |
| Max DC Resistance | 0.024(Typ)Ohm |
| Product Length | 2.8mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 2.3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |