The HPH0603-18NH-N is a 0603 surface mount fixed inductor from Chilisin, featuring a wirewound ceramic core with an inductance of 0.018uH and a tolerance of 3%. It has a maximum DC current rating of 1.2A and a maximum DC resistance of 0.082 ohms. The inductor operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Chilisin HPH0603-18NH-N technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.018uH |
| Tolerance | 3% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Max DC Resistance | 0.082Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3300M(Typ)Hz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.8mm |
| Height | 1.02mm |
| Product Depth | 1.22mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |