The HQ1812-R15G-N is a ceramic wirewound inductor from Chilisin with a nominal inductance of 0.15uH and a tolerance of 2%. It has a maximum DC current rating of 1.15A and a maximum DC resistance of 0.1. The inductor operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1.15A |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 75(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 860MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 5mm |
| Height | 3.43mm |
| Product Depth | 3.9mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |