The LS0402-R42J-N is a 0402 ferrite wirewound inductor with an inductance of 0.42uH and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current of 0.34A and a maximum DC resistance of 1.1R. The inductor's minimum quality factor is 11(Typ) and its minimum self resonant frequency is 700MHz. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 0402, a product length of 1.12, a height of 0.66, and a product depth of 0.65. It operates over a temperature range of -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.42uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 1.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 11(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 700MHz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.12mm |
| Height | 0.66mm |
| Product Depth | 0.65mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |