The LVC201B10-4R7M-N is a shielded wirewound inductor with a nominal inductance of 4.7uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.81A and a maximum saturation current of 0.75A. The inductor's maximum DC resistance is 0.36 ohms, typical. It is available in an 0806 case size and is designed for surface mount applications. The operating temperature range is -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.81A |
| Maximum Saturation Current | 0.75A |
| Max DC Resistance | 0.36(Typ)Ohm |
| Case Size | 0806 |
| Product Length | 2.25mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 1.85mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |