The LVF505020-6R8M-AU is a shielded wirewound inductor with a nominal inductance of 6.8uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 1.6A and a maximum saturation current of 1.9A. The inductor is constructed with a 2020 case size and has a product length and depth of 5.2mm. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.6A |
| Maximum Saturation Current | 1.9A |
| Max DC Resistance | 0.093(Typ)Ohm |
| Case Size | 2020 |
| Product Length | 5.2mm |
| Height | 2.2mm |
| Product Depth | 5.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |