This 2.2uH power choke features a 20% tolerance and is constructed using toroid technology. It can handle a maximum DC current of 15A and has a maximum DC resistance of 4 ohms. The choke is designed with a radial lead style and measures 20mm in length and 20mm in depth, with a height of 10mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Choke |
| Technology | Toroid |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 15A |
| Max DC Resistance | 4Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 20mm |
| Product Depth | 20mm |
| Height | 10mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |