The MB6052-3R3M-H-N is a toroid power choke with an inductance of 3.3uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 12A and a maximum DC resistance of 5mR. The choke is available in a radial lead style and has a product length of 21mm, a product depth of 11mm, and a height of 21mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Choke |
| Technology | Toroid |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 12A |
| Max DC Resistance | 5Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 21mm |
| Product Depth | 11mm |
| Height | 21mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |