The MB6052-4R5M-H is a power choke from Chilisin with a toroid technology and 4.5uH inductance. It has a 20% tolerance and is tested at 100K frequency. The maximum DC current is 10A and maximum DC resistance is 5mOhm. The lead style is radial and the product dimensions are 21mm in length, 11mm in depth, and 21mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Choke |
| Technology | Toroid |
| Inductance | 4.5uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 10A |
| Max DC Resistance | 5Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 21mm |
| Product Depth | 11mm |
| Height | 21mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |