The MB6052-4R7M-H is a through-hole toroid power choke with an inductance of 4.7uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 9A and a maximum DC resistance of 6mOhm. The choke is constructed with a radial lead style and has a product length of 21mm, product depth of 11mm, and a height of 21mm. It is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Choke |
| Technology | Toroid |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 9A |
| Max DC Resistance | 6Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 21mm |
| Product Depth | 11mm |
| Height | 21mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |