This 5.5uH power choke features a toroid design with a tolerance of 20%. It can handle a maximum DC current of 8A and has a maximum DC resistance of 6. The choke is available in a through-hole package with a product length and depth of 20mm and a height of 10mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Choke |
| Technology | Toroid |
| Inductance | 5.5uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 8A |
| Max DC Resistance | 6Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 20mm |
| Product Depth | 20mm |
| Height | 10mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |