The MPB160805T-R47T-NA6 is a shielded ferrite inductor from Chilisin, featuring a 0603 case size and a product length of 1.75mm. It has an inductance of 0.47uH with a tolerance of 30% and is tested at a frequency of 3Mhz. The inductor can handle a maximum DC current of 1.2A and has a maximum DC resistance of 0.15 ohms. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.42A |
| Max DC Resistance | 0.15(Typ)Ohm |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.75mm |
| Height | 0.55mm |
| Product Depth | 0.95mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |