The MPB252010T-2R2M-NA6 is a shielded ferrite power inductor with a type of multi-layer technology. It has a core material of ferrite and a protection style of shielded. The inductance is 2.2uH with a tolerance of 20% and is tested at a frequency of 3MHz. It can handle a maximum DC current of 1.2A and a maximum saturation current of 0.5A. The maximum DC resistance is 0.08 ohms typ. The inductor has a case size of 1008 and dimensions of 2.7mm in length, 1mm in height, and 2.2mm in depth. It operates between -55°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.08(Typ)Ohm |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |