The MPB252010T-2R2T-NA2 is a shielded ferrite inductor with a 2.2uH inductance and 30% tolerance. It has a maximum DC current rating of 1.2A and a maximum saturation current of 0.5A. The inductor's maximum DC resistance is 0.1 ohms. It is available in a 1008 case size with a product length of 2.7mm, height of 1mm, and product depth of 2.2mm. The operating temperature range is from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.1(Typ)Ohm |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |