This shielded ferrite fixed inductor has a 6.8uH inductance value with a 30% tolerance. It is designed for surface mount applications and has a maximum DC current rating of 0.8A. The inductor is constructed using multi-layer technology and has a case size of 1008. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Max DC Resistance | 0.18(Typ)Ohm |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |