Inductor Power Shielded Multi-Layer 2.2uH 20% 3MHz Ferrite 1.2A 0.1Ohm DCR 1008
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.7A |
| Max DC Resistance | 0.1(Typ)Ohm |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1.2mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| RoHS Version | 2011/65/EU |