This shielded ferrite fixed inductor has a 4.7uH inductance value with a 30% tolerance and is tested at 3Mhz. It can handle a maximum DC current of 1A and has a maximum saturation current of 0.35A. The inductor has a maximum DC resistance of 0.14 ohms (typical). It is available in a 1008 case size with a product length of 2.7mm, height of 1.2mm, and product depth of 2.2mm. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Maximum Saturation Current | 0.35A |
| Max DC Resistance | 0.14(Typ)Ohm |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1.2mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |