This shielded ferrite fixed inductor features a multi-layer technology and a core material of ferrite. It has an inductance of 0.47uH with a tolerance of 20% and is tested at a frequency of 3Mhz. The maximum DC current is 1.8A and the maximum saturation current is 1.5A. The inductor has a maximum DC resistance of 0.04 ohms typ. It is available in a surface mount package with dimensions of 1008-2.7x1.2x2.2mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 3MHz |
| Maximum DC Current | 1.8A |
| Maximum Saturation Current | 1.5A |
| Max DC Resistance | 0.04(Typ)Ohm |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1.2mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| RoHS Version | 2002/95/EC |