The RC0910-120K-Y4-N is a 12uH wirewound RF choke from Chilisin with a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 2A and a maximum DC resistance of 0.14 ohms. The inductance test frequency is 2.52MHz. The choke has a minimum quality factor of 55 and is designed for through-hole mounting with a radial lead style. It operates over a temperature range of -20 to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 12uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 2A |
| Max DC Resistance | 0.14Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |