The RC0910-180K-Y4 is a wirewound RF choke with an inductance of 18uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 1.5A and a maximum DC resistance of 0.18 ohms. The choke is designed for through-hole mounting and has a product length of 10.16mm, product depth of 4.6mm, and a height of 8.89mm. It operates within a temperature range of -20 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 1.5A |
| Max DC Resistance | 0.18Ohm |
| Minimum Quality Factor | 46 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |