This 1uH inductor from Chilisin features a wirewound technology and 10% tolerance. It has a maximum DC current rating of 7A and a maximum DC resistance of 0.015 ohms. The inductor's quality factor is a minimum of 90, and it is designed for use in through-hole applications. It has a product length of 10.16mm, a product depth of 4.6mm, and a height of 8.89mm. The inductor operates within a temperature range of -20 to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 7A |
| Max DC Resistance | 0.015Ohm |
| Minimum Quality Factor | 90 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |