This 1.5uH RF choke features a 10% tolerance and is constructed with wirewound technology. It has a maximum DC current rating of 5A and a maximum DC resistance of 0.014 ohms. The device is designed for use in through-hole applications and has a minimum quality factor of 33. It operates over a temperature range of -20 to 100C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 5A |
| Max DC Resistance | 0.014Ohm |
| Minimum Quality Factor | 33 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |