The RC0910-221K-Y4 is a wirewound RF choke from Chilisin with an inductance of 220uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current of 0.49A and a minimum quality factor of 63. The choke is designed for through-hole mounting and has a lead style of radial. It operates within a temperature range of -20 to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 220uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.49A |
| Max DC Resistance | 2.185Ohm |
| Minimum Quality Factor | 63 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |