The RC0910-222K-Y4-N is a 2200uH wirewound RF choke with a 10% tolerance. It has a maximum DC current of 0.15A and a maximum DC resistance of 17.595 ohms. The choke has a minimum quality factor of 72 and is designed for through-hole mounting. It operates over a temperature range of -20°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 2200uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 252KHz |
| Maximum DC Current | 0.15A |
| Max DC Resistance | 17.595Ohm |
| Minimum Quality Factor | 72 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |