This 27uH RF choke features a wirewound technology and 10% tolerance. It has a minimum quality factor of 52 and a maximum DC resistance of 0.265. The choke is designed for radial lead mounting and has a product length of 10.16 and a product depth of 4.6. It operates within a temperature range of -20 to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 27uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 1.3A |
| Max DC Resistance | 0.265Ohm |
| Minimum Quality Factor | 52 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |