The Chilisin RC0910-271K-Y4-N is a wirewound RF choke with an inductance of 270uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.45A and a minimum quality factor of 70. The component is designed for through-hole mounting and has a lead style of radial. It operates within a temperature range of -20°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 270uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 796KHz |
| Maximum DC Current | 0.45A |
| Max DC Resistance | 2.53Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |