The RC0910-272K-Y4 is a wirewound inductor from Chilisin with an inductance of 2700uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.14A and a maximum DC resistance of 19.32 ohms. The inductor is designed for use in applications where a high quality factor is required, with a minimum quality factor of 72. It has a radial lead style and a product length of 10.16mm, product depth of 4.6mm, and a height of 8.89mm. The inductor operates over a temperature range of -20 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 2700uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 252KHz |
| Maximum DC Current | 0.14A |
| Max DC Resistance | 19.32Ohm |
| Minimum Quality Factor | 72 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |