The RC0910-2R7K-Y4 is a wirewound RF choke from Chilisin with an inductance of 2.7uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 4A and a minimum quality factor of 43. The choke is designed for through-hole mounting with a radial lead style and has a product length of 10.16mm, product depth of 4.6mm, and a height of 8.89mm. It operates within a temperature range of -20 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 2.7uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 4A |
| Max DC Resistance | 0.028Ohm |
| Minimum Quality Factor | 43 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |