The RC0910-3R3K-Y4-N is a 3.3uH wirewound RF choke with a tolerance of 10%. It features a radial lead style and operates within a temperature range of -20 to 100°C. The inductor has a maximum DC current rating of 3.7 and a minimum quality factor of 35.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 3.7A |
| Max DC Resistance | 0.036Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |