RF Choke Wirewound 50uH 10% 2.52MHz 70Q-Factor 1A 1.1Ohm DCR RDL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 50uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Max DC Resistance | 1.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |