This 56uH wirewound RF choke features a 10% tolerance and a minimum quality factor of 45. It has a maximum DC current rating of 0.95 and a maximum DC resistance of 0.687. The choke is designed for through-hole mounting with a radial lead style. The operating temperature range is from -20 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 56uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 2.52MHz |
| Maximum DC Current | 0.95A |
| Max DC Resistance | 0.687Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10.16mm |
| Product Depth | 4.6mm |
| Height | 8.89mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |