The Chilisin SCD1307T-680M-N is a 68uH wirewound inductor with a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 2.3A and a maximum saturation current of 3.5A. The device features a minimum quality factor of 24 and a minimum self resonant frequency of 7MHz. The inductor is available in a surface mount package with dimensions of 13.5mm x 7.3mm x 13.5mm. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Inductance | 68uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 2.3A |
| Maximum Saturation Current | 3.5A |
| Max DC Resistance | 0.12(Typ)Ohm |
| Minimum Quality Factor | 24 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 7M(Typ)Hz |
| Product Length | 13.5mm |
| Height | 7.3mm |
| Product Depth | 13.5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |