This shielded wirewound inductor has a nominal inductance of 100uH with a tolerance of 20%. It is designed to operate at a maximum DC current of 0.34A and has a maximum DC resistance of 1.39 ohms. The inductor is tested at a frequency of 1KHz and has a product length of 6.5mm, height of 3mm, and product depth of 6.2mm. It can operate within a temperature range of -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Maximum Saturation Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 1.39Ohm |
| Product Length | 6.5mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 6.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |